SME

Architekti: Most nie je vec plebiscitu

Hlasovanie občanov, ktoré má rozhodnúť o podobe nového mosta, sa skončí v pondelok 21. júla.

Nový most na mieste Starého má podľa architektov šancu stať sa dôležitým urbanistickým prvkom mesta.Nový most na mieste Starého má podľa architektov šancu stať sa dôležitým urbanistickým prvkom mesta. (Zdroj: SME – MILAN DAVID)

STARÉ MESTO. Proti výzve, aby preferovaný tvar či tvár nového mosta vybrali v akomsi plebiscite občania Bratislavy, sa ohradili viacerí architekti.

„Postup aj 'výber' z jedného, aj keď povrchovo variovaného návrhu jediného autorského kolektívu bez verejnej súťaže je neprijateľný a protizákonný,“ hovorí architekt Štefan Svetko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dodáva, že most bude slúžiť nielen komunikačnému prepojeniu ľavo­ a pravobrežnej centrálnej časti mesta. „Mal by mať charakter promenádneho mosta s účelným usporiadaním všetkých druhov mestskej dopravy a infraštruktúry s vyhliadkovými a rekreačnými funkciami, pohodou v centrálnej časti mesta. Nemal by byť ďalším, účelovo okýpteným spojovacím mostom.“

SkryťVypnúť reklamu

Architekti: Pridajte možnosť súťaže

Mesto vyhlásilo minulý týždeň hlasovanie, ktoré má rozhodnúť, ako bude vyzerať nový Starý most. Spoločnosť Alfa 04, ktorá vyhrala tender na projekt rekonštrukcie mosta, navrhla aj tri jeho podoby. Z nich si majú vybrať v hlasovaní cez internet a SMS Bratislavčania, hlasovať môžu do 21. júla do polnoci. Primátor Andrej Ďurkovský povedal, že výsledkom sa bude jednoznačne riadiť.

„Svoje slovo už nemôžete vziať späť. Čo však môžete, je k trom variantným návrhom A, B, C doplniť hlasovanie o možnosť D: „Nepáči sa mi ani jeden z publikovaných návrhov, som za vypísanie architektonickej súťaže,“ píšu architekti v otvorenom liste primátorovi.

Spôsob, akým sa má o moste rozhodnúť, považuje hlavný architekt mesta Štefan Šlachta za alibizmus. Návrhy, všetky tri, podľa neho neprinášajú nič nové. „Starý most musí byť nielen technickým a dopravným riešením. Má šancu stať sa významným urbanistickým prvkom.“

SkryťVypnúť reklamu

Ingrid Konrad, slovenská architektka, ktorá žije vo Viedni a prednáša na tému architektúra a voľné priestranstvo na Fakulte architektúry a urbanizmu Technickej univerzity tiež považuje riešenia za nevhodné. „Nezohľadňujú výsostnú polohu mosta a sú agresívne a farebne nevhodné. Most mala riešiť architektonická súťaž,“ hovorí. Dodáva, že pri konštrukcii nie sú zohľadnené dnešné technické možnosti.

Diaľničný most na kraji mesta

„Pôsobí masívne a cudzo. Akoby to mal byť niekoľko kilometrov dlhý diaľničný most na kraji mesta. Bratislava nemá nijaký príjemný most, ktorým by bol atraktívny pre peších. Jeho poloha takéto riešenie priam provokuje,“ hovorí Konradová.

Podľa architekta Petra Gera, ktorý bol posledných dvanásť rokov hlavným intendantom stavebného vývoja Hamburgu, novy most namieste Starého zásadne ovplyvní obraz mesta. „Výsledok musí splniť tie najvyššie estetické nároky. Bratislava si nemôže dovoliť prie­mer­nosti!“

SkryťVypnúť reklamu

Architektúra podľa neho nie je vec plebiscitu, aj keď verejnú diskusiu považuje za potrebnú. O podobe mosta mala podľa Gera rozhodnúť medzinárodná súťaž.

Na otázku prečo mesto súťaž nevyhlásilo, nám včera z magistrátu neodpovedali. Mesto však vydalo správu, že do hlasovania o troch alternatívach podoby mosta sa zapojilo takmer 18 000 občanov. Vyhlásili ho v stredu.

Otvorený list architektov k rekonštrukcii Starého mostu

Vážený pán primátor

Na webovej stránke Bratislavy a v denníku Sme som mal možnosť zoznámiť sa s návrhmi na rekonštrukciu Starého mosta. Ako architektovi a rodenému Bratislavčanovi mi záleží na tom ako bude vyzerať dalšia z dominánt mesta. Keďže nechcem len typicky slovensky frflať a nič neurobiť, rozhodol som sa obrátiť sa na Vás s týmto listom.

Spomínam si ako profesionálne postupoval Magistrát pri návrhu nového loga mesta, kde medzinárodná porota vybrala brilantný víťazný návrh. Rovnako správne bola vyhlásená architektonická súťaž na obnovu bratislavského Podhradia. Hoci medzinárodná porota architektov a urbanistov nevybrala návrh , ktorý by vyhovoval p. Budajovi a Združeniu turistických sprievodcov, prednosť a dôveru ,ktorú dáva magistrát odborníkom pred diletantami je chvályhodným prísľubom do budúcnosti a kľúčom k hľadaniu tých najlepších riešení.

Stavba respektíve rekonštrukcia Starého mosta je jedinečnou príležitosťou ako tento klúč, t.j. architektonickú súťaž k výberu toho najlepšieho návrhu zopakovať. Tvrdenie ,že projektant - mostár je pri návrhu mosta dominantný je nezmysel. Tak ako krajčír ešte nie je módny návrhár a stolár nie je dizajnér nábytku rovnako projektant mostár nie je architekt, t.j. ten ,ktorý dáva návrhu mosta pridanú hodnotu ,ktorá z remesla robí umenie. Podiel obidvoch nezastupiteľných profesií pri návrhu a projekte mosta je vyrovnanejší ako na iných typoch stavieb a ak sa ich spolupráca podarí, výsledkom sú fascinujúce staviteľské diela. Dokazujú to mosty svetoznámych architektov ako sú Norman Foster , Santiago Calatrava, Eva Jiricna, a ďalších v Londýne, Barcelone, Seville, Brne, Hamburgu. Na podobné stavby, ktoré sú výsledkom úzkej spolupráce architektov a statikov je bohatá aj Bratislava. Budova Slovenského rozhlasu ,Televízna veža na Kolibe ale predovšetkým most SNP sa stali neodmysliteľnými ikonami mesta. A práve takúto šancu môže dostať aj „Nový Starý most". Len mu ju treba dať.

Čital som rozhovor s Vami ,kde deklarujete ,že názor väčšiny v ankete budete bez výhrad rešpektovať. A som si vedomý, že akokoľvek sugestívne by som tento list napísal, Vaše slovo už nemôžete vziať späť. Čo však môžete, je predĺžiť lehotu na hlasovanie a k trom variantným návrhom A,B,C doplniť hlasovanie o možnosť D: „Nepáči sa mi ani jeden z publikovaných návrhov, som za vypísanie architektonickej súťaže".

Som si rovnako vedomý komplikovanosti procesu verejného obstarávania a faktu ,že projektant, ktorý tento tender vyhral, je už vybratý a zazmluvnený. Nevidím však problém v tom ,aby tento projektant spracoval projektovú dokumentáciu na základe víťazného súťažného návrhu tak ,aby vzniklo bravúrne, progresívne architektonicko-staviteľské dielo ,ktoré sa bude hrdo vynímať pod logom Bratislavy na veľtrhu v Cannes . Som si vedomý aj záväzných termínov spojených s projektom a stavbou mosta. Zdá sa mi však , že most v centre Bratislavy je príliš vzácne sústo na to, aby diskusiu o ňom prehlušilo motto dnešných dní:„Čas nás tlačí, nám to stačí ".

S úctivým pozdravom

V Bratislave 13.7.2008 Ing.arch Ilja Skoček

Výzvu podporili architekti

Ferdinand.Milučký

Ivan Matušík
Juraj Šujan.
Matúš Vallo
Kalin Cakov.
Peter Moravčík
Bohuš Kováč
Ľubo Závodný
Pavol Paňák
Ivan Gürtler
Maroš Fečík
Števo Polakovič

a mnohí ďalší

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 967
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 938
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 006
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 876
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 824
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 358
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  2. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  3. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  4. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  5. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  6. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  7. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  8. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 471
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 443
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 304
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 512
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 290
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 377
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 179
  8. Dušan Koniar: Huliakov kotrmelce šuviks 4 537
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu