STARÉ MESTO. Takmer rok trvala jedna z najväčších záchranných archeologických akcií u nás. Výskum Vydrice sa skončil pred týždňom. Členovia Slovenského archeologického a historického inštitútu teraz odborne spracúvajú, čo našli.
Jedným z posledných, ale aj najvýznamnejších nálezov v tejto lokalite sú základy neznámej budovy s prekvapivo zachovanými drevenými trámami. Pochádza asi z prelomu 8. a 9. storočia, teda z čias krátko pred vznikom Veľkej Moravy.
„Myslíme si, že tam mohla byť osada ľudí, ktorí sledovali brod a vyberali mýtne,“ hovorí Tatiana Štefanovičová, archeologička, ktorá výskum viedla. V blízkosti sa nachádzal brod cez Dunaj, ktorý využívali kupci. Objekt s veľkosťou asi dvanásť krát osem metrov bol obývaný, našli sa tu aj žarnovy na obilie.
Najstarším nálezom z Podhradia je zrejme nádoba z prelomu doby bronzovej a železnej, teda z praveku. Archeológovia objavili aj zvyšky keltskej keramiky, v renesančnej pivnici mincu zo 16. – 17. storočia alebo počítacie žetóny z 18. storočia.
Nájdený materiál sa bude spracúvať dlho, Štefanovičová hovorí, že možno aj dvakrát tak dlho, ako trval samotný výskum. „Nie je to jednoduché, vrstvy nálezov sa v mnohých miestach prekrývali, nálezy treba umyť a laboratórne spracovať. Ak sa dajú zrekonštruovať, budeme ich lepiť,“ povedala.
Výskum v Podhradí bol povinný, na mieste sa bude stavať. Developer Zillion tu plánuje novú štvrť. Archeológovia tu boli dlhšie, ako sa predpokladalo, výskum sa viackrát predlžoval pre nečakané objavy.
Autor: Dorota Kráková