NOVÉ MESTO. Majitelia rozostavaných domov na úpätí Vinohradov budú musieť zrejme prerušiť práce. Novomestskí poslanci včera tesnou väčšinou schválili, že v zóne Koliba-Stráže sa má pripraviť stavebná uzávera od 30. júna dovtedy, kým sa tu nevyriešia cesty a kanalizácia.
Tie sú pri novej živelnej výstavbe poddimenzované. Cesty sú tu priúzke, ľudia však nechcú predať obci časti svojich pozemkov, aby sa mohli rozšíriť.
Uzáveru má pripraviť prednosta miestneho úradu Nové Mesto. Povedala to Alžbeta Klesnilová, hovorkyňa novomestskej samosprávy.
Šlachta: Ideál na bývanie
Vinohrady sa za posledné roky výrazne zmenili. Na svahoch, kde boli kedysi vinice a pod nimi rodinné domy, sa dnes týčia desiatky rozmanitých stavieb vrátane bytoviek.
Výhľad z Račianskeho mýta, od Hlavnej stanice či zo Slavína ukazuje, že každý stavebník si na svojej parcele rieši výstavbu po svojom. Hlavný architekt Štefan Šlachta si myslí, že je to problém.
Novomestskí poslanci už schválili zmenu zonálneho územného plánu, ktorá umožnila výstavbu v niektorých vinohradoch. Starosta Nového Mesta Richard Frimmel povedal, že majiteľov a dedičov pozemkov s vinohradmi samospráva nemôže prinútiť, aby ich obrábali.
„Takzvaný podkarpatský pás bol predmetom sporu už za socializmu. Na jednej strane sú ochrancovia viníc, na druhej strane tam ľudia chcú bývať,“ povedal Šlachta. Územie má totiž optimálnu polohu na dobré bývanie.
Pokus o reguláciu
Na druhej strane je otázka, aké stavby vznikajú. „V minulosti tam živelne pribúdali solitérne objekty domov, dnes je to horšie – územie sa z väčšej časti bezhlavo zastavuje,“ hovorí Šlachta.
Chýba rozumná koncepcia novej výstavby na celom území. Tá by mala byť kompromisom medzi zachovaním časti viníc a primeranou zástavbou. „Výsledkom je rozkúskované územie, kde si každý rieši svoj piesoček bez ohľadu na susedov. Mnohé z toho, čo tam vyrástlo, napríklad práve na Strážach, robí dojem, že sme na Balkáne, nie v strednej Európe,“ dodal architekt.
Územný plán zóny Koliba-Stráže, ktorý včera novomestskí poslanci menili, určuje aj nové miesta, kde sa ešte môže stavať. Príkladom je bývalý chránený areál Gaštanica. Stromy tu pre chorobu vyhynuli, areál ešte v roku 2003 vyňali spod prírodnej ochrany.
V územnom pláne mesta sa územie Gaštanice označuje ako vhodné na málopodlažná výstavbu, Nové Mesto vo svojom zonálnom pláne túto skutočnosť zosúladilo, hovorí Klesnilová.
Okrem toho sa určili aj niektoré obmedzenia. Napríklad maximálna výška súvislého nepriehľadného plotu môže byť 110 centimetrov od terénu. V celej zóne sa nesmú umiestňovať reklamné pútače.
Nová verzia plánu Koliba-Stráže, ktorú prijali poslanci, má platiť nasledujúcich 15 rokov.