Protipovodňové múriky stavajú pri Viedenskej ceste a na Prístavnej ulici. Mesto však pred povodňami chráni aj husto zarastené pôvodné koryto Dunaja.
BRATISLAVA. Na viacerých miestach v Bratislave dopĺňajú vodohospodári protipovodňovú ochranu mesta. Stavby už začali na Prístavnej ulici či Viedenskej ceste a tento rok by mal protipovodňový múrik pribudnúť aj na Slovanskom nábreží v Devíne.
Bratislava má byť celkovo chránená pred tisícročnou vodou – to predstavuje prietok 13 500 kubíkov, storočná voda je 11-tisíc kubíkov. Počas povodne v roku 2002 bol prietok v Dunaji 10 400 kubíkov.
Vodohospodári: Devín a Devínska sa neoplatia
Výnimkou bude Devín a Devínska Nová Ves. „Budú chránené na storočnú vodu, pretože chrániť tieto lokality na tisícročnú vodu by sa neoplatilo z ekonomického hľadiska. Prípadné škody by totiž nikdy nevystúpili na úroveň nákladov na takúto ochranu,“ hovorí Minárik. Na prípadné sťažnosti zo strany obyvateľov reagoval tým, že mnohí z nich si stavby postavili načierno. Prípadne sa zaviazali stavebnému úradu, že budú znášať škody, ktoré im voda spôsobí, respektíve že si ochranu zabezpečia sami.
Podzemné tesnenia
„Všetky protipovodňové múriky staviame len do takej výšky, aby aj deti, ktoré sa tu budú pohybovať, videli na Dunaj. Nejde o žiadne vysoké múry a opevnenia,“ povedal Peter Minárik, námestník riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku, odštepný závod Bratislava. Dodal, že podzemné tesnenia pod nimi nesiahajú do neogénu. „Neutesňujú teda podložie a v každej tej lokalite ostane zachované prúdenie podzemných vôd medzi zázemím a Dunajom a opačne.“
Vniknutie vody do mesta kanalizáciou v čase, keď sa zvýši hladina Dunaja, podľa Minárika Bratislave nehrozí.
Stoka pod nábrežím
„Dunaj nie je prepojený s kanalizáciou mesta, tá je odvádzaná do kanalizačnej stoky pod nábrežím. Do rieky ústi len jedno z odľahčení v Karlovej Vsi, to ale slúži len na odvádzanie dažďovej vody.“ Naposledy bola protipovodňová aktivita na Dunaji vyhlásená v roku 2006. Bratislavu ale Dunaj neohrozil tak, ako napríklad Štúrovo. „V Štúrove voda dosiahla v roku 2006 storočnú vodu a v Bratislave sme nemali vyhlásený ani druhý stupeň povodňovej aktivity. Súviselo to s prítokmi Dunaja, v Komárne Váh dodával Dunaju skoro dvetisíc kubíkov vody.
V Dunaji pod Bratislavou významnú úlohu zohráva aj zarastenie pôvodného koryta pod Čunovom. „Hladina vody tu menej kolíše, je tu mnoho stromov, rastú blízko seba, zarástli aj všetky ostrovy a tým zvyšujú drsnosť koryta a obmedzujú jeho kapacitu, bránia odtekaniu vody.“
Niektoré povodne boli podľa Minárika práve príkladom toho, že nielen výška vody a jej n-ročnosť je dôležitá, ale práve dĺžka trvania vysokých prietokov, ktorým sú dlhodobo vystavené hrádze, môžu spôsobiť ich pretrhnutie. Nie preliatie, ale postupné vyplavenie podložia hrádzí a ich prepadnutie.
Protipovodňové stavby
Prístavná ulica (800-metrový úsek) – napája sa na hrádzu, ktorá ide od Mosta Apollo po Prístavnú ulicu. Tu už v súčasnosti vidno stavbu protipovodňového múrika. Hotový by mal byť do konca tohto roku. Pod múrikom je podzemná tesniaca stena, drží ho, aby sa nepreklopil pri tlaku vody a bráni tiež bezprostrednému presakovaniu v povrchových vrstvách pôdy na Prístavnú ulicu. Práve táto lokalita bola do februára najohrozenejšia z hľadiska dôsledkov šírenia prelomovej vlny do Bratislavy.
Viedenská cesta
Stavba v úseku jedného kilometra by mala trvať celý tento rok a je rozdelená na viaceré etapy. Ochrana bude kombináciou múrika a mobilnej stienky. Múr sa bude tiahnuť od lodenice až po Starý most. Stavba začína pri divadla Aréna. Výška múru bude od 80 do 100 centimetrov, vyrastie pri Viedenskej ceste na krajnici zo strany rieky.
Na niektorých miestach v ňom budú otvory - napríklad pri autobusovej zastávke pod Novým mostom, pri Au Café či Leberfingeri – tu v dĺžke až 80 m. „Bude tak chránená cesta a vyrieši sa tým aj protipovodňová ochrana divadla Aréna a bývalej vodnej veže a, samozrejme, celá Petržalka.“
Staré Mesto, nábrežie
Na deväťstometrovom úseku medzi Starým a Novým mostom plánujú likvidáciu pôvodného múrika. Bol postavený koncom 19. storočia a pôvodne to nebol ochranný múrik, ale sčasti opora žeriavovej dráhy. „Na mieste, kde je dnes parkovisko na nábreží, boli totiž kedysi sklady a prekladali tu tovary z lodí. Múrik sme v rámci prieskumných prác prevŕtali a zistili sme, že je v zlom stave. Nie je z kameňa, sú v ňom dokonca zamurované aj tehly. Preto počas povodne v roku 2002 presakovala voda aj na Gondovu ulicu a pred strojnícku priemyslovku,“ povedal Minárik. Múrik nebude všade, pri propeleri a osobnom prístavisku bude vynechaný priestor. Tam sa bude v prípade potreby montovať mobilná ochrana.
Devín
Zo strany Dunaja na Slovanskom nábreží bude múrik, podzemné tesnenie a v prípade potreby mobilná hrádzka.
Autor: Jana Parkrová © SME