STARÉ MESTO. Paming, mestský investor pamiatkovej obnovy, plánuje rekonštruovať bratislavské mestské hradby od Dómu sv. Martina po nárožie ulíc Na vŕšku a Kapitulská. Mesto peniaze na ich opravu v rozpočte nemá a nepatrí ani medzi jeho priority na najbližšie štyri roky.
„Požiadali sme ministerstvo kultúry o grant z programu Obnovme si svoj dom,“ povedala Zdenka Turzíková, vedúca úseku inžinierskej činnosti Pamingu.
Skratka cez hradby
Areál hradieb je už siedmy rok uzavretý napriek tomu, že hradbový múr je historickou pamiatkou Bratislavy a patril by medzi turistické atrakcie mesta. Práve cez hradby si mohli obyvatelia centra aj bežne skracovať cestu, lebo schodisko k nemu nadväzuje na Dóm svätého Martina, čím prepája priestor medzi Dómom, Kapitulskou a Ventúrskou ulicou.
Hradby vlastní mesto a od roku 1993 do roku 2000 ich prenajalo Tovarišstvu starých bojových umení a remesiel. V roku 2001 areál v dezolátnom stave, nebezpečnom pre chodcov a turistov, prevzal Paming.
Aby mohol byť areál sprístupnený, vyžadoval by si nielen základnú údržbu, ale aj väčšie opravy – výmenu rozpadnutej tehlovej koruny hradieb, opravu osvetlenia, opravu prehnitých drevených konštrukcií ochodze, opravu dlažby či poškodených kovaných mreží.
Paming musel v minulosti urobiť aspoň čiastkové opatrenia, aby zabránil padaniu zvršku hradbového múru.
Pripravili prieskum
Vrch polkruhovej bašty, ku ktorej ústi uzavretý mostík nad frekventovanou ulicou, sa drobí, preto ho pred viac ako dvoma rokmi zakryli lešením. V hradbovom areáli je aj jediná zachovaná veža mestského opevnenia – Baxova. Zreštaurovali ju pred štyrmi rokmi.
„Paming urobil predbežný prieskum stavu hradieb, ktorý bol podkladom pre žiadosť o grant. Mal by byť využitý na prípravu projektov a prieskumnej činnosti,“ povedala Turzíková.
Podľa statika zatiaľ nehrozí zrútenie veľkých častí hradieb. Hradby nie sú tak staticky narušené, že by hrozil pád veľkých častí múra. „V zlom stave sú skôr povrchové časti hradieb, práve tieto menšie časti môžu odpadávať a ohroziť ľudí. Preto sú napríklad vyhliadkové drevené plošiny zatvorené.“
Mestské hradby
Mestské opevnenie vytváral múr z lomového kameňa. Mal hrúbku 130 - 160 centimetrov a výšku šesť metrov. „Korunu hradbového múru tvorili zuby cimburia. Je to prvok, ktorý zodpovedá spôsobu obrany streľbou z kuší,“ hovorí historička umenia Zuzana Ševčíková.
Pamiatkari sa domnievajú, že mestský opevňovací pás bol stavaný v celom svojom rozsahu naraz od konca 13. do polovice 14. storočia.
Obnova hradieb prebiehala v rokoch 1975 až 1991 vo dvoch etapách. V prvej rekonštruovali územie od spojenia ulíc Kapitulská - Na vŕšku po štít Eszterházyho paláca a v druhej od Eszterházyho paláca po Dóm sv. Martina. Rekonštrukcia stála 37 miliónov 340-tisíc korún.
![]() Paming požiadal o grant na prípravu projektov rekonštrukcie hradieb a ich prieskum. FOTO SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ |