Bratislavský kraj – to nie je len Bratislava. Vysvetliť to zahraničným turistom a prinútiť ich zostať v meste dlhšie, aby spoznali jeho okolie, nie je jednoduché. No ešte o niečo ťažšie je to vraj s Bratislavčanmi.
Prímestská či vidiecka turistika sa u nás zatiaľ iba začína rozvíjať a samosprávny kraj ju chce rozhýbať. „Vieme, čo chceme ponúknuť. A odborníci na cestovný ruch vedia komu,“ hovorí župan Vladimír Bajan.
Podľa neho to nie je len Senec a Malokarpatská vínna cesta, obľúbené a známe turistické lokality. Málokto napríklad vie, že Slovenský Grob ročne navštívi až 70-tisíc turistov. Dôvodom je husacina.
„V Bruseli sme získali ocenenie za rozvoj gastroturistiky,“ hovorí starosta Ján Juran. Kým kedysi sa husi piekli v garážach alebo obývačkách, dnes už je tu 24 prevádzok. Tie najnovšie fungujú nielen cez víkend, ale každý deň. Aj pre prílev turistov chce obec zlepšovať infraštruktúru, vylepšovať cesty a budovať parkoviská, už na to získala európske peniaze. Sezóna sa v Grobe začne 1. septembra.
Neďaleká Marianka je najstaršie pútnické miesto u nás a jedno z najstarších v Európe. Obec začiatkom roka dostala 3,3 milióna korún na rozvoj cestovného ruchu. Stavať sa začne naraz niekoľko penziónov, investuje sa do propagácie v zahraničí známeho Mariatalu.
Novým turistickým letoviskom sa zrejme čoskoro stane aj jazero Rudava pri Malých Levároch. Buduje sa tu štvorhviezdičkový kemp, pri pláži pribudli sprchy, dlažba, WC aj ohnisko na grilovačky. Starosta Milan Pernecký hovorí, že voda sa tu zlepší – začína sa čistenie od bahenných usadenín.
Naopak, priezračnou vodou v štrkoviskách je známa Rovinka, kedysi Štefánikovce. Dnešný názov vymyslel jeden z jej obyvateľov. Vedie tadiaľto aj jedna kuriózna kultúrno-technická pamiatka – stará protipovodňová hrádza, nazývaná Hornožitnoostrovná.
Zo Záhorskej Vsi, najzápadnejšej obce Slovenska, si zasa možno „odskočiť“ do rakúskeho Angernu. Denne tu za 30 korún premáva kompa z jedného brehu Moravy na druhý. Morava zásobuje vodou početné jazerá a prírodné rybníky, • e tu vytvorená Chránená krajinná oblasť Záhorie, kde napríklad v rezervácii Horný les asi 10 % plochy tvorí voda. Vyskytujú sa tu ojedinelé vodné a močiarne druhy rastlín a živočíchov.
Budmerice sú legendárnym „spisovateľským mestečkom“. Kaštieľ však možno navštíviť len po dohode s Literárnym fondom.
Pre dobrodruhov je lákadlom návšteva Hrušovskej zdrže, ktorá je súčasťou Vodného diela Gabčíkovo. Je to jedno z najvýznamnejších zimovísk vodného vtáctva v strednej Európe. Okrem pozorovania prírody a vzácnych dravcov môže byť súčasťou výletu aj kúpanie.
Včelársky skanzen v Kráľovej pri Senci. V rámci Múzea včelárstva tu možno nájsť historické úle, včelárske koše i náradie zo 17. storočia.
FOTO – WWW.REGION–BSK.SK
![]() |
![]() |
V Marianke pribudnú penzióny. Podľa starostu obce Viliama Bolgáča tak konečne autobusy plné rakúskych a nemeckých turistov budú môcť zostať aj na noc.
FOTO – WWW.SLOVACI.CH
Jazero Rudava zatiaľ poznajú hlavne tí, čo radi kempujú v blízkosti vody. Obec Malé Leváre sa snaží prilákať nových turistov – tento rok sa chystá čistenie jazera. Nachádza sa tu štvorhviezdičkový kemp, obnovovať by sa mali staré bufety.
FOTO – WWW.MALELEVARE.SK
![]() |
Turizmus v kraji
V minulom roku navštívilo Bratislavský kraj 840-tisíc ľudí.
Za hranicami mesta pobudlo iba 154-tisíc turistov, čo predstavuje 18 percent z celkového počtu. Z toho vidno, že štatistiky ťahajú hlavne návštevníci Bratislavy.
Z celkového počtu návštevníkov kraja bolo Slovákov vyše pol milióna, zahraničných návštevníkov prišlo 329 501.
Zo zahraničných turistov v kraji pobudlo mimo Bratislavy iba 30 percent . Domácich dokonca iba 11 percent.
Štatistika neregistruje výletníkov, teda jednodňových návštevníkov alebo turistov ubytovaných u známych.
Kraj pripravuje stratégiu rozvoja cestovného ruchu na roky 2007 – 2013. Materiál sa má stať základom pre ďalší rozvoj turizmu v kraji. Vzniknúť by napríklad malo regionálne turistické združenie, ktoré bude propagovať kraj.
![]() |
Najväčšia stredoveká chladnička v strednej Európe – pivnica hradu Červený Kameň. Je dlhá 72 a vysoká 9 metrov.
FOTO – WWW.ADMIAN.PL
Slovenský Grob si vybudoval turistiku na husacine. Ročne sem príde 70-tisíc ľudí, a to nielen Slovákov.
FOTO – TASR
Senec je už dlho obľúbeným miestom na dovolenku. Za vodou sem prichádzajú tisícky Čechov či Poliakov. Napriek tomu v okolí jazera stále prevládajú hlavne bufety. Turistov sem však chodí toľko, že aj keď pribúdajú nové miesta na ubytovanie, v sezóne je vždy všetko obsadené. FOTO SME – ARCHÍV |