SME

Nehody motorkárov v meste pribúdajú

V Bratislave a okolí sa za dva dni stali tri nehody motocyklistov, jedna z nich bola smrteľná. Riskantne po meste jazdia hlavne mladí, neskúsení motorkári. Je to pre nich čosi ako adrenalínový šport.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SME – MILAN DAVID)

V priebehu dvoch dní sa v Bratislave a okolí stali tri nehody, pri ktorých boli zranení motocyklisti.

Včerajšia nehoda sa odohrala doobeda neďaleko Račianskeho mýta. Vodič sa pri brzdení zošmykol z motocykla a skončil s ľahkým zranením.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pondelkovú nehodu v Petržalke 22-ročný motocyklista, ktorému zrejme nedalo prednosť nákladné auto, neprežil. Ten istý deň sa stala nehoda ešte v Záhorskej Vsi, 15­-ročný chlapec na mopede sa ťažko zranil pri zrážke s ťahačom s vlečkou.

Čo hovorí psychológ

SkryťVypnúť reklamu

„Jazda na motorke je pre motorkárov niečo podobné ako adrenalínový šport, je to o vyhľadávaní nebezpečenstva a vzrušenia,“ hovorí psychológ Martin Miler.

Na otázku, prečo niektorí z nich jazdia neprimerane rýchlo a predvádzajú sa na cestách, odpovedá psychológ, že je to dané osobnostnou charakteristikou ľudí.

„Majú tendenciu vyhľadávať extrémne zážitky. Nebezpečná jazda na hranici ukončenia života ich môže napĺňať pocitom, že práve v tej chvíli žijú, nebezpečenstvo tomu dáva pre nich tú správnu príchuť.“

Nezodpovednou jazdou v meste motorkár akoby privolával nehodu. „Zraniť môže nielen seba, ale aj ostatných, a to je nefér,“ dodáva Miler.

Pohľad motorkára

„Riskujú hlavne mladí chalani na športových motorkách, ktorí majú potrebu niekoho ohúriť alebo sa príliš nechajú uniesť. Je to také isté, ako keď si sadnú do lepšieho auta. Vždy však rozhoduje človek, ktorý auto alebo motorku riadi,“ hovorí motorkár a redaktor internetového časopisu motoride. sk Tomáš Hajduch.

SkryťVypnúť reklamu


Nehody často zavinia aj šoféri áut, keď prehliadnu motorku pri vychádzaní na hlavnú cestu alebo v slepom bode v spätnom zrkadle. Pri rýchlej alebo neprimeranej jazde sa motorkár zrážke už často nevyhne. Taká nehoda preňho zväčša znamená ťažké zranenie alebo smrť.

Skúsenosti vodičov

„Pred pár rokmi som bol¶ svedkom dopravnej nehody pri dostihovej dráhe v Petržalke,“ hovorí 30-ročný Boris. „Šofér, ktorý vychádzal z vedľajšej cesty, sa zrazil s motorkárom, ktorý bol na hlavnej. Ten išiel veľmi rýchlo. Obiehal auto, ktoré išlo pomalšie, a asi aj preto si nevšimol druhé, ktoré mu medzitým už vošlo do cesty. Motorkár sa v strachu hodil na zem, ale doletel až k autu a vrazil do neho chrbtom, bolo to hrozné.“

Ďalšia vodička videla motorkára, ktorý si skracoval cestu cez chodník, ale aj trúbiacich motorkárov, ktorí pri odbočovaní na Suchom mýte vyšli až do protismeru a stiahli sa tesne pred prichádzajúcimi autami.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledky policajnej akcie

Počas dopravno-bezpečnostnej akcie v polovici júla sa policajti zamerali na motocyklistov v Bratislavskom kraji. Zistili, že motorkári zabúdajú na to, že motocykel musí svietiť stále aj pri nezníženej viditeľnosti. Viacerí vodiči a ich spolujazdci nemali ochranné prilby.

Zástupkyňa bratislavskej policajnej hovorkyne Dáša Kollárová povedala, že v Bratislavskom kraji sa za minulý rok stalo 91 dopravných nehôd, ktoré zavinili motocyklisti. O život prišli dvaja ľudia a 45 sa zranilo.

„Len za dva mesiace júl a august 2006 motocyklisti zavinili 23 nehôd, pri ktorých sa zranilo 11 ľudí. Príčinami bola najmä neprimeraná rýchlosť a nesprávny spôsob jazdy.“

Pri jazde riskujú

Tomáš Hajduch, motorkár a redaktor časopisu motoride.sk, hovorí, že na jednej strane veľa nehôd motocyklistov spôsobujú šoféri áut a mladí motorkári, ktorí zbytočne riskujú a predvádzajú sa.

Na strane druhej však na slovenských cestách vládne veľká agresivita. Podobné je to v Česku.

Ku krajinám, kde sa motorkár môže cítiť bezpečnejšie, Hajduch zaraďuje Nemecko alebo Taliansko.

„Obrovský rozdiel je v tom, že v mestách tam jazdí plno malých aj veľkých motoriek a vodičmi sú ľudia od 15 do 70 rokov. Šoféri sú na nich zvyknutí, je tam väčšia tolerancia z ich strany.“

Napríklad pred semaformi autá nechajú viac priestoru pre motocykle, ktoré sa dostanú aj cez zápchu a rýchlejšie potom prejdú na zelenú. „Kto zvolí auto, má klímu a rádio, kto motorku, je rýchlejší a obratnejší,“ opisuje Hajduch skúsenosti zo zahraničných ciest. „Pri vzájomnej väčšej ohľaduplnosti sa zvyšuje aj bezpečnosť.“

Zuzana, ktorá 30 rokov jazdí autom v Ríme, má na správanie motocyklistov iný názor. „Nehody sú tu časté. Motocyklisti sa snažia prešmyknúť pomedzi autá, stále musíte dávať pozor, aby vám nespadli do cesty alebo aby ste ich nezachytili. Všetko, čo chcem, je rýchlo ich mať za sebou.“

(dagu)

Ako prežiť na ceste

Motorkári: mať špeciálne oblečenie aj obuv, naučiť sa brzdiť, klopiť, pri jazde v skupine sa riadiť svojimi schopnosťami udržať motorku na ceste. Motorkár by mal jazdiť tak, ako keby nikdy nemal prednosť, nespoliehať sa, že mu ju auto z vedľajšej cesty dá, pozor na prílišnú sebaistotu, nepredvádzať sa, pri jazde so spolujazdcom sa neponáhľať, vysvetliť mu, ako sa má správať – nevrtieť sa a v zákrute sa nenakláňať na opačnú stranu. Vinu za nehodu nepripisovať iným, rozmýšlať, čo sa dalo urobiť inak a nehode tak predísť.

Vodiči áut: pozor pri výjazde na hlavnú cestu, pri predbiehaní motorky dodržať odstup zozadu aj zboku, pozor na mŕtvy uhol v spätnom zrkadle – hlavne pri výjazde z kolóny a otváraní dvier, nechať motorke dostatočný priestor, potrebuje rovnaký ako auto.

podľa www. motoride.sk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 943
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 146
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 080
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 107
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 609
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 598
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 431
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 342
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu