
Archívna fotografia pripomína dnes už zašlú slávu útulného ihriska, ktoré sa nachádzalo priamo v dedine medzi domami Devínčanov. Dnes leží ladom, futbalisti ho už nevyužívajú. FOTO – ARCHÍV KLUBU
čný tréner a funkcionár niekdajšieho Tatrana. Klub vznikol v roku 1932 pod názvom ŠK Devín. V roku 1948 sa premenoval na Sláviu, potom na Sokol a neskôr na Tatran Devín. „Ja som do klubu vstúpil v roku 1952, to už hral v oblastnej súťaži a zostal som takmer 45 rokov.“ V 50-tych rokoch mal devínsky futbal zastúpenie už vo všetkých súťažiach od mladších žiakov až po mužov.
Všetko postavili v akcii Z
Keď povolili vedľajšiu hospodársku činnosť, funkcionári klubu založili organizáciu Devín. „Robili sme rôzne remeselné práce a zarobené peniaze sme využívali na rozvoj klubu.“ Začiatkom sedemdesiatych rokov sa podarilo vybudovať ihrisko, ktoré bolo síce o niekoľko metrov kratšie, malo však jeden z najkvalitnejších trávnikov v Bratislave. „Všetko sme postavili v akcii Z. Neskôr sme si dokonca postavili škvárové ihrisko s umelým osvetlením, aby sme mohli hrať a trénovať aj v zime a za tmy.“
Dôležité je venovať sa mladým
V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch bol Tatran Devín vzorom prípravy mladých futbalových talentov. Klub mal v tom období po dve družstvá v každej mládežníckej kategórii a chlapci do prípravky nastupovali už ako deväťroční. „Najmä žiaci mali u nás vynikajúce podmienky – ihrisko bolo malé a tým bolo pre nich veľmi vhodné. Rozvoju žiackeho futbalu sme venovali veľkú pozornosť a z tejto základne vyšli aj kvalitní hráči,“ zaspomínal si pán Slávik aj na svoje trénerské roky. „V tomto období k nám chodili tréneri zo Slovana, ktorí si nielen vyberali mladé talenty, ale chceli aj zistiť, ako mladých trénujeme.“
Najúspešnejším odchovancom Devína je niekoľkonásobný reprezentant bývalého Československa a neskôr Slovenska Ondrej Krištofík. Medzi juniorskými reprezentantmi pôsobili aj ďalší Devínčania – Ivan Schulz či Vojtech Bratko. V Devíne vyrastal i súčasný ligový brankár Kamil Susko.
Kvalitné podmienky, dobrý tréner
Pán Slávik bol prvým kvalifikovaným trénerom v Devíne: „Akonáhle sa vytvorili vhodné podmienky, dostavali sme šatne a družstvo mužov sa postupne dostávalo z krajských súťaží vyššie, až do druhej ligy.“ Na nedostatok kvalitných trénerov sa Devín sťažovať nemohol. Okrem pána Slávika tu štrnásť rokov trénoval aj neskorší ligový tréner Jozef Prochotský či slávny reprezentant Koloman Gögh.
Dlhoročná práca priniesla svoje ovocie
Futbal v Devíne oslavuje tento rok svoje sedemdesiatiny. Väčšie úspechy zaznamenal však až v posledných rokoch, keď sa postupom do druhej ligy v ročníku 1994/95 zúročila dlhodobá práca s mladými hráčmi. Devínsky štadión však svojou veľkosťou už tejto súťaži nevyhovoval, a tak sa v ďalšom ročníku Tatran zlúčil s bratislavským ŠKP, ktorý práve v tom ročníku z druhej ligy vypadol. Na jeho štadióne hrá klub pod novým názvom FC ŠKP Devín druhú ligu dodnes.
JURAJ KUŠNÍR