
Na území Bratislavy žije momentálne 14 druhov netopierov. FOTO – ARCHÍV
Blanka Lehotská zo Skupiny pre ochranu netopierov, ktorá je koordinátorkou výskumu netopierov pre Bratislavu a západné Slovensko, sa nad týmito predsudkami iba usmieva. Netopiere sú chránené druhy živočíchov, mnohé sú užitočné a zaslúžia si náš záujem. V Bratislave ich žije niekoľko druhov. Rozsiahle prestavby domov v centrálnej časti mesta spôsobili, že netopiere si museli hľadať náhradné úkryty. Podľa B. Lehotskej sa preto mení aj ich druhová skladba. Najčastejšie si hľadajú podkrovia kostolov, kde je záruka úplného pokoja.
V ohrození sú aj druhy, ktoré žijú v starých stromoch. „Pozorovania ukázali, že ak stromy vyrúbu, práve tento druh sa rád sťahuje do štrbín v panelákoch. Najviac im to pripomína prírodné prostredie,“ hovorí B. Lehotská. Nezainteresovaný pozorovateľ ich najčastejšie zazrie poletovať okolo osvetlenia, kde chytajú hmyz.
Mnohé netopiere vydávajú ultrazvuky, ktoré ľudské ucho nezachytí, niektoré naopak počuť dobre. Napríklad zvuk večernice pestrej spozná odborník okamžite, zatiaľ čo väčšine ľudí pripomína škripot bŕzd. V panelákoch narazíme zvyčajne na raniaka, okolo lámp lieta večernica pozdná či malá. Netopier obyčajný je najčastejším návštevníkom kostolov a veží. Častý je aj v jaskyniach a bunkroch v okolí mesta, kde sa v týchto dňoch budí zo zimného spánku.
Netopier je klasickým zimným spáčom, práve v Bratislave však pozorujú zaujímavý jav. Nie všetky druhy, ktoré si našli úkryt v panelákoch, na zimu zaľahli. Dôvodom môže byť práve to, že paneláky sú vykurované a v štrbinách nie je núdza ani o hmyz.
Aktivisti Skupiny pre ochranu netopierov sa snažia robiť všetko pre to, aby tento živočích v Bratislave prežil. „Nedávno sme mali v jednom z panelákov na Dlhých dieloch zaujímavý prípad. V múre sa objavila štrbina a netopiere z nej vypadávali priamo na schodisko. Utesnili sme ju, aby sme im zabezpečili dostatok pokoja, a zároveň, aby neprekážali obyvateľom domu,“ hovorí Blanka Lehotská.
KVETA FAJČÍKOVÁ