Mešťanosta Henrich Justi. |
Vajanského nábrežie
Široká nábrežná ulica pripomína svojím stromoradím veľkomestskú avenue. Vedie od Korunovačného námestia (Námestie Ľ. Štúra) po Námestie kráľa Ondreja (Šafárikovo námestie) a ďalej až po Továrenskú ulicu. Na Neyderovej mape z roku 1820 ani na Wigandovej nábrežie ešte nemá meno. Pod názvom Donau-Quai figuruje na Halácsyho mape mesta z rokov 1849 - 1850.
Dnešný názov - Justiho rad - dostalo nábrežie z rozhodnutia mestskej rady 28. júla 1879 na počesť niekdajšieho prešporského mešťanostu Henricha Justiho.
Mešťanosta autokrat
Henrich Justi (1804, Sedmohradsko) bol najväčším a najvýznamnejším prešporským mešťanostom v druhej polovici 19. storočia. Jeho osemročné pôsobenie vo funkcii mešťanostu (1867 - 1875) bolo vo vývine Prešporka priekopnícke. Zreorganizoval celú mestskú správu, s neochvejnou energiou - ako posledný zvolený autonómny mešťanosta - "autokraticky" vládol v mestskej rade a vďaka svojim priateľom Teodorovi Edlovi a mestskému farárovi Karolovi Heillerovi mal v nej väčšinu.
Čo urobil pre mesto
Do jeho funkčného obdobia spadajú najvýznamnejšie momenty v živote mesta: zvýšenie hladiny v rusovskom ramene Dunaja, zabezpečenie právneho nároku na spotrebnú daň, pilótovanie a regulácia mestského brehu Dunaja, za čo ho zaslúžene pomenovali Justiho rad; odškodnenie štátnych železníc za pramene, odvedené v tuneli, oddelenie katolíckeho patronátneho majetku, vytvorenie a zavedenie dodnes platného stavebného poriadku, kúpa Apponyiho domu, výstavba dnešnej veľkej radničnej siene, zveľadenie mestského sadu, zriadenie Horského parku z Petzlovej nadácie, úprava dôchodku mestských úradníkov, založenie mestského múzea, začiatok všeobecnej kanalizácie a dláždenia ulíc.
Spomeňme, že zvýšil príjmy mesta z 2 957 000 zlatých na 5 176 662 zlatých, zhodnotil aj mestské nehnuteľnosti o 262 661 zlatých. Pritom za jeho úradovania vzrástli dlhy mesta len o 80 000 zlatých. Naproti tomu, keď opúšťal svoj post, majetok mesta vzrástol o 483 000 zlatých.
Nedocenené snahy
Mal mimoriadny organizačný talent. Obrátil sa na Melichara Lónyayho so žiadosťou o pôžičku päť a pol milióna pre mesto, aby mohol uskutočniť výstavbu stabilného mosta, kasární, bitúnka, vodovodu, tržnice, škôl, úpravu mesta, zvýšenie cestovného ruchu, zlacnenie potravín, zakladanie tovární, aby tým prilákal do mesta kapitál a zabezpečil prácu pre chudobnejšie vrstvy. Jeho perspektívne plány mestská rada nepochopila a pôžičku neschválila.
Keď sa uviedla do života inštitúcia hlavného župana, zmenili sa tým politické názory a Justi so svojím autokratickým vystupovaním sa dostával do konfliktov. Musel sa vzdať funkcie a odísť s menším dôchodkom (41 radných hlasovalo za 2400 zlatých, 53 za 1800).
Zomrel 17. októbra 1878. Na jeho truhlu položili veniec slobodomurárskej lóže Mlčanlivosť, proti ktorej celý život brojil, s nápisom: "Vernému, silnému a cieľavedomému budovateľovi Prešporka na znak uznania jeho nehynúcich činov pre blaho mesta". Jeho portrét - vydarenú olejomaľbu Kornela Spányika - môžeme vidieť v úrade mešťanostu. Jeho telesné pozostatky odpočívajú na Ondrejskom cintoríne v zabudnutí.
(Krátené. Nabudúce Vajanského nábrežie, pokračovanie.)
Ulice a námestia BratislavyÚryvok z knihy Tivadara Ortvaya Ulice a námestia Bratislavy - Mesto Františka Jozefa. Kniha pôvodne vyšla v roku 1905. Názvy ulíc a miest sú dobové, niektoré námestia sa zmenili na ulice a naopak, prípadne zbúraním úplne zanikli. Tento rok knihu vydal Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT v preklade Magdy Takáčovej.
Roh Vajanského nábrežia a Kúpeľnej ulice. |