FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Veža stojí na druhom najvyššom vrchu v meste - Kamzíku s nadmorskou výškou 439 metrov. Celý areál má názov Koliba podľa rozsiahlej vilovej štvrte pod lesom. Populárnou sa Koliba stala najmä vďaka lyžiarskej dráhe Cvičná lúka a v posledných rokoch aj vďaka letnej bobovej dráhe. Mnohí sem chodia na pešie či cyklistické vychádzky. Autom sa dá dostať až na Cvičnú lúku, trolejbus stojí pod filmovými štúdiami Koliba a na Kamzík je to odtiaľ pešo asi dvadsať minút do kopca. Slovenské pomenovanie Kamzíka zrejme vzniklo z nemeckého pomenovania Vrch divých kôz. V stredoveku mnohí Bratislavčania chovali kozy a denne ich vyháňali na pasienky. Zatúlané kozy sa zdržiavali na úbočí vrchu a Nemci ho preto pomenovali Gemsenberg - Vrch divých kôz. Na Kolibe je intenzívna stavebná aktivita, stavajú sa najmä vily. Najnovšie sa stavia napríklad na Jeséniovej ulici komplex deviatich nadštandardných trojpodlažných bytových domov.
Na Kolibu by už čoskoro mala zo Železnej studienky jazdiť lanovka. S jej rekonštrukciou sa po 15 rokoch chátrania začalo v auguste minulý rok. Obľúbená lanovka tu premávala v rokoch 1972 až 1989. Po odstavení chátrala. Opätovné uvedenie do prevádzky sa očakávalo už koncom augusta 2005, zatiaľ však ešte prebiehajú posledné úpravy a skúšky. Prevádzkový čas lanovky by mal byť od 10.00 do 18.00 v hlavnej sezóne. Lanovka bude premávať celoročne. Jednosmerný lístok bude stáť 60 korún, obojsmerný 90. Lanovku rekonštruuje na vlastné náklady Nové Mesto v spolupráci s bývalými zamestnancami Transporty Chrudim, čo ju kedysi postavila.
Na Kolibu si Bratislavčania robia výlety peši aj na bicykli. Nachádza sa tu aj časť náučného chodníka pre turistov. Vstup na chodník je možný z Koliby na Brečtanovej ulici, v Lamači na Ceste na Klanec aj na Železnej Studienke pri Rotunde. Trasa meria približne 6 a pol kilometra, sú na nej dve mierne a dve prudšie stúpania a klesania. Najväčšie prevýšenie trasy je 195 metrov. V týchto miestach sú betónové podzemné bunkre. Vybudované boli na obranu Viedne počas 1. svetovej vojny.
Štúdio Koliba, bývalý monopolný výrobca filmov na Slovensku, je momentálne v konkurze. Privatizovali ho ešte za vlády Vladimíra Mečiara. Poslednou väčšou akciou v štúdiu Koliba bola tetovacia šou v júni minulý rok. Vo veľkom zanedbanom areáli štúdií sídli aj televízia JOJ. Stojí tu už aj vila pre súťažiacich v reality šou VyVolení.
Priamo pod Cvičnou lúkou sa nachádzajú dva historické pamätníky: Kamenný stĺp s lucernou z r. 1683 (na fotografii) ako pamätník tureckých vojen a pamätník padlým vojakom v prusko-rakúskej vojne, ktorá sa v týchto miestach skončila v roku 1866.
Známy slovenský režisér a herec Paľo Bielik má sochu v areáli filmových štúdií Koliba. Ako herca ho preslávila hlavná úloha vo filme Jánošík z roku 1936. Jánošíka hrali na celom svete, napríklad aj v Číne či v Indii. O Bielikovi napísali, že "je krásny a má nohy ako chrt". Len v roku 1936 film videlo 100 miliónov divákov na celom svete. Ako režisér je Bielik známy filmami s témou SNP: Vlčie diery či Kapitán Dabač a dvojdielnym filmom Jánošík.
Už v polovici 19. storočia stálo na mieste dnešného hotela West výletné pohostinstvo. Zachovali sa zvyšky aleje lemujúcej promenádny chodník. Sú tu dožívajúce 130-ročné stromy. Promenádny chodník išiel od hlavnej stanice Jaskovým radom, popri Slamenej búde až na vrch Kamzík. Preliezačky pri známom hoteli West stoja na mieste, kde ešte v 50. rokoch stál drevený skokanský mostík.
Na Kolibe je aj unikátna bobová dráha, na ktorej sa dá voziť len v lete. Trasa meria 360 metrov. Prepravná kapacita je 300 osôb za hodinu. Na trať môžu ísť samostatne len osoby staršie ako osem rokov. Na trati je z bezpečnostných dôvodov zakázané úplne zastaviť, mal by sa dodržiavať aj 20-metrový odstup od ostatných bobov.