FOTO |
Výstava pozostáva z výberu približne 100 rôznych fotografií zo Štefánikovej pozostalosti, na ktorých zaznamenával svoje dojmy z ciest. V kolekcii vystavených snímok je aj unikátna fotografia nahej mladej Tahiťanky z roku 1910, prvý slovenský i československý fotografický akt (na snímke).
Fotografie z ciest dopĺňa asi 150 osobných a exotických predmetov, ktorými sa Štefánik obklopil vo svojom parížskom byte. Výstavu netradične namiesto katalógu sprevádza rovnomenná 140-stranová publikácia Mariána Pauera, Evy Králikovej a Dušana Kováča.
Milan Rastislav Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v Košariskách v rodine evanjelického farára. Vysokoškolské štúdiá absolvoval v Prahe. Začal študovať stavebné inžinierstvo, prešiel však na Filozofickú fakultu Karlovej univerzity, kde napokon vyštudoval astronómiu.
Pracoval v meudonskom observatóriu neďaleko Paríža u profesora Julesa Janssena. Absolvoval astronomické výskumné cesty do viacerých krajín v Ázii, Afrike a Amerike. V roku 1910 ho vedecké ústavy Bureau des Longitndes a Bureau Central Météorologigne poverili pozorovaním Halleyho kométy na Tahiti.
Za vedecké práce získal Cenu Francúzskej astronomickej spoločnosti, Janssenovu a Wildeho cenu Francúzskej akadémie vied. Za vedecké, diplomatické a vojenské úspechy ho francúzska vláda vyznamenala Radom rytiera Čestnej légie (1914) a povýšila do hodnosti generála.
Cestou z Talianska domov dňa 4. mája 1919 bolo jeho lietadlo krátko pred pristátím v Ivanke pri Dunaji omylom zostrelené - havarovalo. Milan Rastislav Štefánik spolu s talianskymi letcami a mechanikom zahynul. (tasr)
FOTO - ARCHÍV