
Na rozhlohe viac ako šesť hektárov pôdy, za predajňou áut Darexu vo Vrakuni sa nachádza skládka odpadu z bývalých Chemických závodov Juraja Dimitrova, dnes Istrochem. Skládku v roku 1979 jednoducho zasypali zemou. Kedysi siahala až k záhradkám na Žabom majeri. Prítomnosť chemických látok s obsahom síry stále cítia a vidia záhradkári vo vode, ktorú čerpajú zo svojich studní. Znečistenie sa drží v podzemných vodách a spolu s nimi smeruje k našej zásobárni pitnej vody na Žitnom ostrove. FOTO SME – PAVOL MAJER
Záhradkári na Žabom majeri čerpajú zo svojich studní vodu páchnucu po síre. Najhoršie je to vraj na jar. Niektorí studne zakryli a nepoužívajú ich, spoliehajú sa na dážď. Iní polievajú tým, čo majú. Prečo ich voda smrdí, všetci vedia. Hneď vedľa ich záhrad, v bývalom koryte Mlynského ramena, leží zasypaná skládka Chemických závodov Juraja Dimitrova. Problém je starý 36 rokov a nerieši sa. Okrem toho, že záhradkári polievajú zeleninu znečistenou vodou, chemický odpad prenikol do podzemných vôd a tie smerujú do našej zásobárne pitnej vody, na Žitný ostrov.
Mlynské rameno od roku 1873 do roku 1966 slúžilo ako otvorený kanál na odvádzanie odpadových vôd z CHZJD do Malého Dunaja. Od roku 1966 už do stojatého ramena chemické závody nákladnými autami navážali svoj tuhý odpad. Celých 13 rokov. „Pracoval som vtedy v Dimitrovke,“ hovorí jeden zo záhradkárov na Žabom majeri,“ chodili sem nákladniaky plné žltého a červeného materiálu. Strašne smrdel.“
Odpad sa do ramena ukladal bez akejkoľvek izolácie dna. Tak to vtedy dovolili hygienici. V roku 1979 začala Dimitrovka voziť odpad na skládku do Budmeríc a vo Vrakuni sa rameno zasypalo. Viac ako desaťročné vrstvy chemického odpadu sa jednoducho prikryli zeminou. Poľnohospodári sa snažili pôdu rekultivovať pestovaním slnečnice. Na Slovensku sa však nenašiel žiaden ústav, ktorý by dokázal analyzovať čistotu vypestovanej slnečnice. Odvtedy územie stojí. Viac než šesť hektárov pôdy na okraji mesta by určite našlo investora, keby však nebolo znečistené.
„V prípade pochovanej skládky chemického odpadu vo Vrakuni ide o nekontrolovateľný únik znečistenia v tesnej blízkosti vodohospodársky chránenej oblasti Žitný ostrov. Pohyb znečistenia v smere prúdenia podzemných vôd je orientovaný práve do tejto vodohospodársky významnej oblasti,“ potvrdil geológ Stanislav Klaučo, ktorý sa územím vo Vrakuni zaoberal. Klaučo skúmal pre mestskú časť Ružinov stav kvality podzemných vôd. Pretože v Ružinove je iný smer prúdenia podzemných vôd ako vo Vrakuni, znečistenie zo skládky Ružinov neovplyvňuje, ale stáča sa na Žitný ostrov.
Asanovať územie od znečistenia by mal jeho prevádzkovateľ – CHZJD, teraz Istrochem, ten však už z pozemku odišiel a predstavitelia vedenia podniku sa k tomuto problému odmietli vyjadriť. Štát v tomto roku z privatizácie SPP síce vyčlenil dve miliardy korún na odstraňovanie starých environmentálnych záťaží, ale iba pre skládky, pri ktorých je prevádzkovateľ alebo vlastník skládky neznámy.
INGRID DROZDÍKOVÁ