SME

Vynovená galéria ponúkne viac atrakcií

Zrekonštruovaná Slovenská národná galéria by mala svoje brány otvoriť o dva roky.

(Zdroj: Vizualizácia - SNG)

STARÉ MESTO. Plánom Slovenskej národnej galérie je mať po rozsiahlej rekonštrukcii nielen krásne výstavné priestory, ale aj areál s rozsiahlymi verejnými priestormi. Ten bude návštevníkom k dispozícii zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Po rekonštrukcii chceme byť viac ako verejnou inštitúciou. Chceli by sme byť inštitúciou pre verejnosť,“ povedala generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie (SNG) Alexandra Kusá.

Myslela tým, že popri klasickej galerijnej práci, teda zbieraniu, skúmaniu a vystavovaniu umeleckých diel, by chceli, aby galéria slúžila verejnosti ako miesto, kam si môžu prísť posedieť či sa stretnúť s priateľmi na káve.

SkryťVypnúť reklamu

Prípadne si môžu iba cez areál galérie skrátiť cestu a vyhnúť sa tak uliciam plných turistov v Starom Meste.

Rozsiahla rekonštrukcia areálu SNG na Rázusovom nábreží sa po rokoch odkladov spustila na začiatku roku 2016.

Aj keď ju predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie v druhej polovici minulého roka pribrzdilo, náklady na rekonštrukciu sa nezvýšili a v súčasnosti bežia práce na plné obrátky . Rekonštrukcia bude stáť takmer 50 miliónov eur.

Približne o dva roky, keďže na koniec júna 2019 je naplánované ukončenie prestavby, by sa v areáli galérie mali nachádzať špičkové výstavné priestory, kreatívny ateliér, moderný depozitár, reštaurátorské či stolárske dielne, knižnica, multifunkčná kinosála, kaviarne či kancelárie pre zamestnancov galérie. Pôvodná SNG by sa mala zmeniť na galériu 21. storočia.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa v SNG zamýšľali nad tým, ako by mala galéria po rekonštrukcii vyzerať, inšpirovali sa svetovými galerijnými hviezdami ako napríklad Tate Modern v Londýne či MuseumsQuartier vo Viedni.

Odzrkadliť by sa to malo najmä v ich prístupe k využívaniu spoločných priestorov verejnosťou.

„Chceme, aby sa ľudia u nás dobre cítili, a to nielen keď si pôjdu pozrieť obrazy,” uzavrela Kusá.

Hrob už zmizol

Z nádvoria historických Vodných kasární už zmizol takzvaný „hrob“, teda vyvýšenina, na ktorej v minulosti rástli stromy a tráva. Z moderných prístavieb galérie, kde sa nachádzali kancelárie a dielne, ostal len holý betónovo-kovový skelet.

Na mieste, kde kedysi bol amfiteáter, postupne vyrastá jedna z dvoch veľkých vstupných hál. Druhá sa formuje v priestoroch Vodných kasární na mieste, kde bol v minulosti jeden z vchodov do galérie pre verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Takto to aktuálne vyzerá v priestoroch Slovenskej národnej galérie (SNG).

Stavenisko ani zďaleka ešte nekončí, pretože napríklad steny medzi arkádami zmiznú a zasklia ich spredu. Tým sa zväčšia vnútorné priestory galérie, pričom samotné arkády budú dominantným prvkom vstupného priestoru celého areálu.

Všetky stromy z nádvoria galérie zachovali, až na jeden, ktorý bol už taký vysoký, že poškodzoval premostenie.

„Nádvorie je vlastne veľmi romantickým zákutím v strede mesta. Je to niečo, čo by sme veľmi chceli zachovať, pretože takýchto romantizujúcich zákutí je v meste veľmi málo a toto by bolo navyše plne prístupné,” povedala generálna riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá.

Priechodný areál

Plánom galérie je otvoriť celé prízemie rozsiahleho areálu verejnosti a vytvoriť v ňom veľa priestorov, ktoré budú môcť návštevníci využívať bez toho, aby si museli do galérie kúpiť lístok. Galerijné expozície sa budú nachádzať až na poschodiach a tie už spoplatnené budú.

„Tento areál v podstate nikto nepozná, lebo bol veľmi dlho zatvorený a jeho priestory neboli funkčné,” ozrejmila Kusá.

Na prízemí sa budú nachádzať kaviarne vrátane Berlinky, kreatívny ateliér, šatne či kinosála. Celý areál bude priechodný.

Vstúpiť do galérie sa bude dať priamo z Hviezdoslavovho námestia buď cez hotel Carlton, alebo cez pasáž vedľajšieho obytného domu. Ľudia si tak budú môcť skrátiť cestu do centra práve cez zrekonštruovaný areál, čím sa vyhnú uliciam plným turistov.

„Chceme prepojiť Štúrovo námestie s Lodnou ulicou a naplánované je aj prepojenie

nábrežia s Paulínyho ulicou dokonca cez dve pasáže,“ ozrejmila Kusá.

Pribudnú čitáreň aj kinosála

Nádvorie Vodných kasární bude vysypané drobnými kamienkami. Pôvodný projekt pritom rátal s liatou podlahou. Zmenu podľa Kusej zapracovali preto, aby sa nádvorie v lete nerozpaľovalo a aby sa v ňom počas dažďa udržala vlhkosť.

Na nádvorí vznikne v priestoroch bývalého podzemného depozitára obrovská čitáreň. Otvorená by mala byť sedem dní v týždni.

„Čitáren má aj veľký anglický dvorček. Predstavujeme si, že v lete si tam môže človek čítať knihu či pripravovať úlohy do školy,“ vysvetlila Kusá. Galéria sa totiž nachádza v pešej dostupnosti Univerzity Komenského, ako aj Vysokej školy múzických umení.

V areáli SNG vyrastá aj nový šesťposchodový depozitár. V jeho suteréne budú parkovisko, sklady aj stolárska dielňa. Na prízemí sa zas bude nachádzať kinosála, ktorá sa bude dať využiť aj ako kongresová sála.

„Okrem vstupu z interiéru bude mať aj samostatný vstup zvonka, čo nám veľmi pomôže,“ povedala Kusá. V kinosále sa tak budú môcť konať napríklad premiéry filmov, keďže sa v nej budú nachádzať aj samostatné šatne a toalety.

Na prvom poschodí depozitára bude archív. Samotné úložisko umeleckých diel sa bude nachádzať na zvyšných piatich podlažiach budovy. Mal by byť dostatočne veľký, aby sa tam zmestili všetky diela, ktoré SNG vlastní. V súčasnosti sú uložené na Zvolenskom zámku.

„Dokonca sme rozmýšľali, že ak by nám ostalo miesto, tak by sme mohli za mierny poplatok ponúkať záujemcom uskladnenie umeleckých diel, napríklad keď pôjdu na dovolenku,“ prezradila Kusá.

Ako bude vyzerať premostenie

Bielo-červené premostenie, teda prístavba galérie, ktorá mostovou konštrukciou prepojila voľné krídla Vodných kasární, bolo pre havarijný stav zatvorené už v roku 2001.

„K premosteniu pristupujeme ako k pamiatke. Obal a tvar ostane. Meníme vlastne len materiály,“ ozrejmila Kusá. Dodala, že v galérii vedia, že premostenie navrhnuté architektom Vladimírom Dedečkom je kontroverzná stavba. „Som však presvedčená, že keď bude funkčné a bude fungovať tak, ako má, ľudia ho prestanú vnímať negatívne,“ povedala Kusá.

Na premostení pribudne dlhé panoramatické okno, z ktorého budú návštevníci vidieť na Dunaj. Od výstavného priestoru bude oddelené stenou.

„Takže nám nebude prekážať a prehrievať výstavné priestory,“ dodala riaditeľka galérie.

O budúcej farbe premostenia ešte nepadlo konečné rozhodnutie. Malo by však byť decentné, zlatisté.

„Červené určite nebude,“ uzavrela Kusá.

Kreatívne provizórium

Ukončenie rekonštrukcie a modernizácie galérie je aktuálne naplánované na koniec júna 2019. Vtedy by však mala byť hotová len samotná stavba, expozície ešte nie.

„To je napríklad jeden z dôvodov, prečo bude celé prízemie prístupné pre verejnosť. Keď totiž otvoríme, nádvorie a verejné priestory budú už fungovať, no expozície budeme ešte dokončovať,“ vysvetlila Kusá.

Zamestnanci galérie zatiaľ rozmýšľajú o tom, čo by galériu mohlo ešte zdokonaliť. Vyhlásili na to aj takzvané kreatívne provizórium.

„Jedna vec je, že si perfektne opravíte dom. No ľudia sa v ňom nezačnú správať tak, ako vy chcete, sami od seba. Vy musíte pripraviť program a zaujať ich, aby galériu začali vnímať inak,“ ozrejmila Kusá.

SNG sa v minulosti napríklad veľmi osvedčil letný pavilón.

„Fungoval veľmi dobre. Na dva roky sa stal prirodzenou súčasťou Bratislavčanov. Chceme naň preto v novom usporiadaní opäť nadviazať,“ povedala Kusá.

Galérii sa osvedčilo aj letné kino, revitalizácia kníhkupectva či rozšírenie ponuky SNG o lifestylové programy. Galéria sa aj zdigitalizovala a svoje priestory a výstavy ponúka záujemcom o umenie aj cez stránku webumenia.sk. Jeho návštevnosť už pritom dosiahla tie isté rozmery ako fyzická návštevnosť ľudí v galérii.

Slovenská národná galéria hľadá nové spôsoby aj v prezentácii umenia.

„Cvičnou expozíciou je Nestex, kde sa kurátori pozreli na zbierky a expozíciu inak ako striktne chronologicky a poňali ju zážitkovo. Takisto si myslíme, že je to niečo, čo na ľudí funguje. Takouto cestou by sme chceli pokračovať. Nechceme byť totiž len obyčajná galéria umenia, ale aj kultúrny areál, vzdelávacie centrum, knižnica a dobrá kaviareň,” uzavrela Kusá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 25 104
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 680
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 934
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 326
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 241
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 881
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 668
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 162
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 651
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 444
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 486
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 461
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 371
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 301
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťZatvoriť reklamu