BRATISLAVA. Vo vozovom parku bratislavského dopravného podniku pribudne 90 nových autobusov.
V uliciach sa objavia najskôr v druhej polovici budúceho roku. Všetko však bude podľa generálneho riaditeľa Dopravného podniku Bratislava Milana Urbana závisieť od rýchlosti verejného obstarávania.
Na cestách má pribudnúť 32 autobusov s dĺžkou 18 metrov, 28 autobusov s dĺžkou 12 metrov, 24 autobusov s dĺžkou 10,5 metra a šesť autobusov s dĺžkou do deviatich metrov.
Dopravca zaplatí nové autobusy pomocou dlhodobého úveru vo výške 24 miliónov eur.
Málo kĺbových autobusov
Kým nákup nových vozidiel mestskí poslanci schválili, rokovali o ňom dvakrát. Prvý návrh počítal s 88 autobusmi, na návrh poslankýň Kataríny Augustinič a Viery Kimerlingovej nakoniec mesto obstará o dva autobusy navyše.
Dopravca však plánuje vyradiť dokopy 103 autobusov vrátane všetkých starých „karos“.
S nákupom 90 vozidiel, ako jediný, nesúhlasil mestský poslanec Radoslav Olekšák. „Aj žiakovi základnej školy je jasné, že keď vyraďujem 37 kĺbových autobusov, tak ich nemôžem nakúpiť 32,“ povedal.
Olekšák navrhoval, aby sa kúpilo 48 autobusov s dĺžkou 18 metrov. Zastupiteľstvo s tým nesúhlasilo, no podporilo jeho podnet vypracovať návrh nahradenia kĺbových autobusov za kĺbové trolejbusy, s pomocným pohonom na vybraných linkách.
„Ľuďom neponúkneme väčšiu kapacitu ani komfort. Keď sa budú Bratislavčania tlačiť v krátkych autobusoch, nech si potom urobia názor sami,“ dodal Olekšák.
Zameniť krátke autobusy za dlhšie kĺbové vozidlá podporuje aj občianska iniciatíva Lepšia doprava.
„Už dnes chýbajú denne vo výprave kĺbové vozidlá. Sú nahrádzané kratšími vozidlami, do ktorých sa cestujúci nezmestia,“ povedal Martin Fundárek z iniciatívy.
Počítať podľa neho treba aj s nárastom potreby kĺbových vozidiel v budúcnosti, pretože sa plánuje modernizácia električkových tratí a ďalšie vozidlá si môže vyžiadať aj rozvoj mesta – napríklad nové štvrte Južné mesto či Bory.
Autobusy sú za zenitom
„Doplňujúce návrhy, týkajúce sa zvýšenia počtu autobusov, alebo aj kontroly nad transparentnosťou celého procesu, nepredstavujú zásadný parameter, s ktorým by sa dopravný podnik nevedel vyrovnať,“ uviedol Urban.
Dopravca nákup 90 nových autobusov víta. Zdôvodnil ich najmä tým, že má viacero vozidiel, ktoré sú staré, nespĺňajú dostatočný komfort a kvalitu pre cestujúcich, nie sú nízkopodlažné a nemajú klimatizáciu.
Bratislavčania cestujú aj 26-ročnými autobusmi, pričom rozumná životnosť autobusov v mestskej doprave je podľa šéfa autobusového dopravcu Slovak Lines Petra Sádovského zhruba do desiatich rokov od jeho výroby