BRATISLAVA. Mestským lampám od nového roka hrozí, že sa o ne nebude mať kto starať. Firme Siemens totiž po dvadsiatich rokoch prevádzkovania verejného osvetlenia v hlavnom meste vyprší o pár týždňov - na konci roka - zmluva. Tú s magistrátom podpísala ešte v novembri 1996.
Mesto doteraz čakalo na analýzu firmy Deloitte. Tú si dal magistrát vypracovať za 126-tisíc ešte na jar. Mala mu pomôcť pri rozhodovaní, či má mesto zveriť osvetlenie súkromnej firme, alebo sa oň starať samo.
Jednoznačnú radu však mesto od firmy nedostalo. Deolitte magistrátu odporučil dbať na väčšiu pozornosť na stožiare lámp verejného osvetlenia, definovať smart city či verejné osvetlenie. Na takéto výsledky analýzy čakalo mesto pol roka.
Magistrát sa však na jej základe rozhodol, že vypíše verejné obstarávanie na prevádzkovateľa mestských lámp.
Do konca roka, kým vyprší zmluva o prevádzkovaní osvetlenia medzi mestom a firmou Siemens, to však už mesto nestihne.
„Termín verejného osvetlenie ešte stále nie je určený,“ vraví hovorkyňa magistrátu hlavného mesta Ivana Skokanová.
„Tender trvá na Slovensku v priemere štyri až šesť mesiacov. Ak chce mať mesto od 1. januára vysúťaženého dodávateľa, nedá sa to verejnou súťažou stihnúť,“ vraví šéf slovenskej pobočky Transparency International Gabriel Šípoš.
V Prahe trvala napríklad súťaž na správcu osvetlenia rok a pol. Tender sa naťahoval, pretože do tamojšej súťaže opakovane zasiahol protimonopolný úrad.
Aj po vypršaní zmluvy však v meste podľa magistrátu tma nebude. „Mesto zabezpečí osvetlenie aj naďalej,“ povedala hovorkyňa magistrátu Ivana Skokanová.
Miliónový tender
Keď mesto vypíše súťaž, dá sa predpokladať, že pôjde o tender v hodnote desiatok miliónov eur. Bratislava totiž len tento rok minie na verejné osvetlenie 7,6 milióna eur.
Príprava obstarávania takej veľkej a komplikovanej zákazky podľa bývalej hlavnej dopravnej inžinierky mesta Tatiany Kratochvílovej môže trvať až rok.
Mesto však bude musieť vyriešiť, kto bude za ten čas, kým sa nájde nový prevádzkovateľ osvetlenia, lampy v meste prevádzkovať. Firma Siemens i magistrát sľubuje, že v uliciach po vypršaní zmluvy tma nenastane.
Budeme postupovať tak, aby bola prevádza verejného osvetlenia bez problémov zabezpečená, hovorí primátor Ivo Nesrovnal.
Sám Siemens je dokonca ochotný služby mestu poskytovať i naďalej. „Sme pripravení s mestom spolupracovať pri zabezpečovaní prevádzky verejného osvetlenia aj krátkodobo,“ hovorí technický vedúci zo Siemensu Richard Procik.
Doteraz však podľa jeho slov mesto Siemens neoslovilo.
Čo s analýzou
Spoločnosť Deloitte pre mesto robila na analýze niekoľko mesiacov. Posúdiť verejné osvetlenie v hlavnom meste dostala v roku, keď zmluva na jeho prevádzku končí.
Požiadavku na analýzu mohla mať firma od mesta na stole o pol roka či rok skôr, myslí si partner poradenskej spoločnosti KMPG Ľuboš Vančo. Nového dodávateľa verejného osvetlenia nie je totiž podľa neho jednoduché obstarať.
Samotnú tvorbu nezávislej analýzy však nekritizuje. Je lepšie, keď sa urobí nezávislý pohľad pri kontraktoch v desiatkach miliónov eur, dodáva.
„Neviem, prečo neprebehol doteraz proces verejného obstarávania. Vzhľadom na to, že príprava obstarávania takej veľkej a komplikovanej zákazky môže trvať až rok, to bola strata času,“ oponuje Kratochvílová.
Problém, ktorý pomenúva aj analýza, je podľa nej v tom, že súčasný prevádzkový model nevytvára podmienky na údržbu a modernizáciu verejného osvetlenia. „Mesto v rozpočte dlhodobo nepočíta približne so sumou sto miliónov eur na modernizáciu,“ dodáva.
Kto bude v tendri?
Keď mesto vyhlási súťaž, istým uchádzačom v nej je firma Siemens. Tá už totiž niekoľkokrát prejavila záujem.
Do tendra sa zrejme prihlási aj spoločnosť Pema z Dolného Kubína, ktorá prevádzkuje verejné osvetlenie napríklad v Kežmarku, Tvrdošíne či v obci Budimír na východe Slovenska.
Záujem však budú zvažovať asi aj ďalšie firmy. Súkromníka na prevádzku lámp majú totiž napríklad aj v Košiciach.