SME

Slávni slovenskí bratia sa v reprezentácii nestretli. Jeden z nich cíti krivdu

Patria medzi naše legendy.

Ľudovít Zlocha , Jozef Čapkovič a Ján Zlocha na stretnutí futbalových legiend v roku 2011.Ľudovít Zlocha , Jozef Čapkovič a Ján Zlocha na stretnutí futbalových legiend v roku 2011. (Zdroj: FOTO - TASR)

BRATISLAVA. Bratia Ján a Ľudovít Zlochovci vyrastali na Tehelnom poli. Na radosť otca, skalného fanúšika Slovana, mali talent. Taký, že to dotiahli do československej reprezentácie.

Bratislavský Slovan mal v druhej polovici šesťdesiatych a prvej sedemdesiatych v tíme dve bratské dvojice. Popri dvojičkách Čapkovičovcoch, rodákoch z Petržalky, hrali zaň i Zlochovci z Tehelného poľa, obrancovia Ján (*24. marca v Bratislave 1942 – †1. júla 2013) a Ľudovít (*17. mája 1945).

Prečítajte si tiež: Dvojčatá začínali na petržalskom futbalovom letisku Čítajte 

Všetci štyria boli v kádri pri najväčšom triumfe bratislavského tímu 21. mája 1969 v Bazileji. Slovan zdolal v druhej najvýznamnejšej klubovej kontinentálnej súťaži Pohár víťazov pohárov FC Barcelona.

SkryťVypnúť reklamu

Vyrastali pri štadióne

Bratia Zlochovci chodili do športovej školy na Českej ulici, azda sto metrov od štadióna Slovana. Hrali zaň od žiackych rokov.

Konkurencia v mládežníckych tímoch Slovana bola vtedy taká silná, že napríklad neskorší brankár Ostravy František Schmucker, čílsky strieborný medailista z MS (Schrojfov náhradník) medzi juniormi chytal až za „céčko“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ani Ján Zlocha nemal istý post v A-tíme, tak ho v roku 1964 zlanárila Trnava. V rozhovore pre SME spomínal na rodinné prekáračky: „V marci 1968 praskla v Trnave bariéra po góle, ktorý dal slovanista Móder. Rozhodca zápas predčasne ukončil. Domov nás viezla manželka, vzadu sedel brat a otec, ktorí ma ako Trnavčana podpichovali.

Prečítajte si tiež: Čambal bol esom tímu zlatých chlapcov Čítajte 

Tak to u nás chodilo, až kým som neprestúpil do Slovana. S bratom som hral spolu šesť rokov. Boli sme dve bratské dvojice, my a Čapkovičovci.“

SkryťVypnúť reklamu

Boli to úplne iné časy ako dnes. Na stretnutiach Slovana s Trnavou zaplnili priaznivci celý štadión podľa aktuálnej kapacity, v Bratislave aj 50-tisíc, v Trnave takmer 30-tisíc.

Samozrejme, aj v tých časoch boli fanúšikovské naťahovačky, prekáračky. Sem tam aj padli facky, nebola to však žiadna vojna. Dlho nejestvovali oddelené sektory, policajné kordóny a zásahy patria k nepeknému koloritu derby len v posledných dvadsiatich rokoch.

Z Bratislavy do Trnavy

Študent práva Ján Zlocha odchádzal na tréningy ráno z Bratislavy do Trnavy pokojne, bez obáv z ujmy na zdraví od nejakého šialenca. Večer o ôsmej sa rýchlikom vracal. Školu vzorne dokončil, bol špecialistom na hospodárske právo.

Postavou, neskôr i hrou pripomínal taliansku legendu Giacinta Facchettiho. Urastený, s tvrdou strelou, známy útočnými výpadmi. Hráč Interu Miláno začínal ako stopér. Aj Ján Zlocha.

SkryťVypnúť reklamu

Slávny trnavský tréner Anton Malatinský zbadal, že jeho obranca má podobné vlohy ako Talian, presunul ho na kraj defenzívy. Hral na OH 1968 i na smoliarskych MS 1970, v oboch prípadoch v Mexiku.

Na svetový šampionát odišiel náš tím v zložitých časoch normalizácie bez akejkoľvek aklimatizácie. Veľkú časť tejto skvelej generácie po príchode z MS dištancovali z reprezentácie (aj Zlochu) až na 18 mesiacov. V podstate ich potrestali za funkcionársky zmätok s kopačkami Adidas - Puma. Normalizačné denníky písali o zlých morálno-vôľových vlastnostiach futbalistov.

Prečítajte si tiež: Ondruš tipoval belehradský triumf Čítajte 

Zlochu to obzvlášť hnevalo, lebo bol v špičkovej forme. Okrem trnavského titulu (1968) bol majstrom dvakrát so Slovanom (1970, 1974, v oboch prípadoch spolu s bratom).

Vojenčil v Dukle Praha, s ktorou sa v roku 1967 prebojoval až do semifinále EPM (dnes Liga majstrov). Pražský tím vypadol s neskorším víťazom Celticom Glasgow.

Kefa na vlasy

Brata Ľudovíta poznala celá futbalová Bratislava pod nie príliš lákavo znejúcou prezývkou Kefa. Nemala nič spoločné s jeho štýlom nekompromisného obrancu, ktorý všetko upratal, učesal.

Dal mu ju tréner Leopold „Jim“ Šťastný, ktorý každého nováčika v šatni tvorivo oslovil prívlastkom. Napríklad skvelý Karol Jokl bol „Kopýtko“, lebo prišiel z obuvníckeho Partinzánskeho. Ľudovíta Zlochu zbadal Šťastný ešte v žiackych časoch, ako vychádza spod spŕch a češe sa veľkou zelenou kefou...

Mladší zo Zlochovcov hral prvýkrát v slovanistickom áčku v roku 1964.

Od roku 1966 šesť rokov nastupoval spolu s bratom, hoci v základnej zostave sa objavoval menej. „Od žiakov sme hrali v zložení – Filo, Zlocha, Mutkovič. A všetci sme sa dostali do prvého mužstva. Potom som mal vedľa seba postupne Popluhára, Horvátha, Hrivňáka, Ondruša, Pivarníka, Joža Čapkoviča…

Prečítajte si tiež: Dubovský dával góly v dvoch Realoch Čítajte 

Všetko veľkí hráči. Za nami chytali skvelí brankári, najskôr Schrojf, potom Vencel. Do veľkého futbalu nás uviedol najmä Popluhár, vynikajúci dirigent obrany. Vždy s odľahčením tvrdím, že s ním mohla hrať v obrane aj moja mama,“ opisuje Ľudovít Zlocha konkurenciu v tíme. V Slovane zostal, hoci hrával za B-tím.

Veľké časy Ľudovíta Zlochu prišli najmä po roku 1970. Slovan ešte získal titul, postupne však odchádzala garnitúra, ktorá vyhrala v Bazileji. Tréner Jozef Vengloš začal tvoriť nové mužstvo.

Jeden končil, druhý začínal

„V tíme sa zišla výnimočná generácia hráčov. Každý bol výraznou osobnosťou, vedel, čo musí na ihrisku robiť, čo chceme hrať ako tím. Prejavovala sa mimoriadna hráčska inteligencia, možno k tomu prispel aj fakt, že až šestnásť hráčov z kádra malo vysokoškolský diplom,“ opisuje slávne časy Slovana „Kefa.“ Brat bol právnik, on stavbár.

Bratia Zlochovci, i Čapkovičovci, hrali za reprezentáciu. Ako na potvoru, ani raz sa bratská dvojica nestretla spolu v československom drese.

„Jano odohral v reprezentácii svoj posledný zápas, ja som začínal. Brat si zahral na MS 1970 v Mexiku, mrzelo ma, že mne svetový šampionát ušiel. Cítil som sa pred ním vo výbornej forme, dvaja z troch trénerov mi tvrdili, že v nominácii budem, ale napokon to nevyšlo. Vtedy som cítil vo futbale jediný raz krivdu,“ hovoril Ľudovít Zlocha.

Rok po mexickom šampionáte však za reprezentáciu nastúpil. Debutoval v Prahe proti Walesu (1:0). O ďalší rok si zahral na Maracane. Československo remizovalo s Brazíliou 0:0 s obranou Dobiaš, Zlocha, Hagara, Pivarník. Dvaja Trnavčania, slovanista a Košičan, ktorý mal už namierené do Bratislavy.

Senzačne na Maracane

Výsledok bol senzačný, Brazílčania hrali približne v takej zostave ako na slávnych MS 1970, ktoré Brazílčana vyhrali. Ich výber s Pelém, Tostaom, Rivelinom považujú odborníci za najlepšie mužstvo všetkých čias.

„Výsledok letel do sveta. Brazília bola vtedy taká silná, že neviem, či sme sa za celý zápas dostali desaťkrát na jej polovicu. Hrali sme pred 140-tisíc divákmi, nikdy som nezažil väčšiu kulisu," spomínal mladší Zlocha.

Prečítajte si tiež: Malé Domino hralo aj proti Juventusu Čítajte 

Pamätá si tiež, ako slovanistov čakalo na letisku päťtisíc fanúšikov po návrate z Prahy niekedy v roku 1966. Vyhrali nad Spartou bežný ligový zápas 4:1. „Pri dnešných slovanistických návštevách zaplačem. Na naše tréningy chodilo často viac ľudí ako teraz na ligový zápas. A utešujeme sa tým, že keď bude nový štadión, bude aj viac divákov. To je veľký omyl. Možno ich o pár stoviek pribudne, ale rozhoduje kvalita hry,“ hovoril zanietene Zlocha.

V mužstve belasých bol v dvoch obdobiach funkcionárom – podpredsedom klubu v roku 1992, keď Slovan získal posledný federálny titul, a predsedom v roku 1999. Aj vtedy bol bratislavský tím majstrom. Potom odišiel.

Národný prijal rozpačito

Zlocha bol zástancom rekonštrukcie starého štadióna na Tehelnom poli. To, že odklepli výstavbu nového, prijal rozpačito.

„Ten starý je už fuč, takže je to dobrá správa. Nadšený však nie som, lebo Slovan svoj stánok mať nebude. Postupne sa menili vlastnícke vzťahy. Realita je taká, že Slovan prišiel o svoje domovské sídlo.

Aj v Prahe na Letnej chceli prebudovať štadión na Sparte, rozšíriť ho a zmodernizovať, dať mu visačku národný. Sparta nesúhlasila. Tehelné pole bez štadióna Slovana: To nie je ono. Slovan tam patrí,“ povedal Ľudovít Zlocha vlani ako čerstvý sedemdesiatnik.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 837
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 468
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 929
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 609
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 137
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 898
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 373
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 1 891
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Nemocnice ročne zaznamenajú desiatky útokov pacientov na zdravotníkov.


Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.


Matej Ovčiarka je už novým šéfom sekcie plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva.

Ovčiarka šéfuje plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva od stredy.


Rudolf Huliak mal narodeniny

Nie, vaša kancelária nie je súkromná.


  1. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  2. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  3. Irena Šimuneková: Čriepky z Bratislavy - Keď utícha ruch veľkomesta...
  4. Radko Mačuha: Ako fénix z popola.
  5. Radko Mačuha: Praskliny na Bratislavskom hrade.
  6. Radko Mačuha: Budova, ktorá dala celému námestiu skutočný význam. (cyklus Bratislavská krutosť)
  7. Ľuboš Vodička: Prešporskí báječní muži na lietajúcich strojoch: Ján Bahýľ
  8. Radko Mačuha: Prešporská kasáreň maľovaná (cyklus Bratislavská krutosť)
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 218
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 76 158
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 281
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 698
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 483
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 598
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 17 266
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 726
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťZatvoriť reklamu