Kostol sv. Františka, ktorý je dielom švajčiarskeho architekta Justusa Dahindena, je jednou z piatich slovenských stavieb, ktoré sa dostali do publikácie o súčasnej svetovej architektúre. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Kostol sv. Františka z Assisi na rovnomennom námestí v Karlovej Vsi je architektonickým unikátom, tvrdí samospráva mestskej časti. Tento prívlastok si získal začlenením do publikácie architektonicky významných budov sveta Phaidon Atlas of Contemporary World - atlasu svetovej architektúry začiatku tohto storočia. V publikácii je vyše tisíc stavieb z celého sveta, okrem karloveského kostola ešte ďalšie štyri slovenské budovy.
Kostol je dielom švajčiarskeho architekta Justusa Dahindena, ktorý svojho času prednášal a je nositeľom čestného doktorátu Slovenskej technickej univerzity a jeho kostoly stoja okrem Slovenska a Švajčiarska napríklad aj v Taliansku či africkej Ugande. Kostol je súčasťou väčšieho areálu, ktorý spravuje rehoľa bratov konventuálov-minoritov na Slovensku. V areáli sa okrem kostola nachádza kláštor s priestormi fary a seminára.
Niektorí Karlovešťania hodnotia umiestnenie kostola ako nešťastné vzhľadom na to, že v jeho blízkom okolí je aj roky po jeho dokončení intenzívny stavebný ruch. Okolo kostola totiž vyrastá polyfunkčný objekt s názvom Karlova Ves - stred, kde by malo v najbližšej budúcnosti vyrásť námestie s fontánou, administratívne priestory a byty, chcú sem presťahovať aj miestny úrad. Okrem nového námestia na území už vznikli tri nové ulice, Spiesova, Čárskeho a Čavojského. Do konca roka by mal byť dokončený a odovzdaný kruhový polyfunkčný dom obkolesujúci námestie.
"Plánujeme dokončiť povrchové časti celého námestia, čím by sa do konca mája v budúcom roku výstavba Námestia sv. Františka dokončila," povedal starosta mestskej časti Bystrík Hollý. (mk)