Martin Babjak: Budú chcieť, aby sme maľovali zase!
Na charitatívnej aukcii Maľujeme srdcom sa predalo dvadsať obrazov za pol milióna korún. Najnižšia dosiahnutá predajná cena bola v jednom prípade 11-tisíc korún, najvyššia 52-tisíc. Tri obrazy sa predali za 15-tisíc. Prvým z nich bol obraz Milana Lasicu,
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Čestná predsedníčka projektu Hodina deťom Emília Vášáryová s Jozefom Heribanom, ktorému sa nepodarilo získať olejomaľbu manželky, moderátorky Aleny Heribanovej.
ktorý bol zo svojho obrazu Bimbo I. zúfalý a rozhodol sa naň zúžitkovať všetko, čo doma našiel.
Podľa názvu (Bimbo s poradovým číslom I.) by sa však dalo usudzovať, že už pri jeho tvorbe bol predvídavý. Dražba totiž prebiehala tak veľkoryso, že Martin Babjak už v polovici zvolal: „Budú chcieť, aby sme maľovali zase!“
Martin Babjak patril k tým, čo dali do dražby dva obrazy. Jeho druhý obraz Čierne stresy, belasé emócie vydražili (opäť číslo 10) na 30-tisíc. „Je to obraz mojej duše,“ povedal operný spevák. A svoje ďalšie slová adresoval predovšetkým prítomnému špecialistovi profesorovi Traubnerovi. „Som hypochonder. Keď ma niečo bolí, pichá, to je v poriadku. Ale je hrozné, keď mi nič nie je. Mám vtedy taký zvláštny pocit: Preboha, čo sa to chystá?! Keď sa cítim dobre, mám veľmi zlú náladu.“
Pavel Traubner sa za kvalitu svojho obrazu najprv ospravedlnil. Namaľoval svojho psa Efraima, pre neho príklad ľudskosti. „Stretávam veľmi veľa ľudí a viem, že tento pes má veľa pozitívnych ľudských vlastností. Je to človek.“ Človeka kúpili za 21-tisíc. Jeho živý originál pritom chceli pred rokmi utratiť, kým sa ho neujal nový majiteľ aj napriek tomu, že mal vraj doma dosť detí a starých mám.
„Ja naozaj maľovať neviem. Pokúšal som sa o insitné umenie – na skle maľované – ale nedarilo sa mi. Dvakrát som to musel zotrieť,“ povedal o svojej sklomaľbe Klipka Michal Dočolomanský. „Zachránila ma sestra. Ty somár, povedala, veď sklo je priehľadné! Tak som si pod sklo niečo podložil a už to bolo.“ Dočolomanského rybička patrila k najkrajším obrazom a predala sa za 30-tisíc.
K zaujímavým obrazom a nepochybne aj autorom patrili Emília Vášáryová a Peter Weber. Obraz Život Emílie Vášáryovej mal číslo 13, považovala ho za šťastné. Dielo do aukcie maľovala vonku, lebo si uvedomila, že farby budú smrdieť. „Som alergička. Čo keby som opuchla a nedomaľovala?“ Herečka, keď má trému alebo je nervózna, kreslí na papier špirály. Preto aj jej obraz má podobu vesmírnej špirály a podľa nej sála energiu – za 16-tisíc.
Podnikateľ Peter Weber dal do aukcie tiež dva obrazy, hoci najprv nechcel maľovať vôbec. Bál sa poškodenia svojho imidžu. „Som človek biznisu a nechcel som ohroziť svoju povesť. Veď pri pohľade na môj obraz by si mohli povedať: Tento človek nemá súdnosť, hrabe sa, kam nepatrí.“ Listoval v knižkách o umení a uvedomoval si, že nedokáže namaľovať vôbec nič. „Ale potom som nalistoval abstraktný expresionizmus. To je umenie! A tým pádom som namaľoval obraz Myslím, teda som.“ Nákupca ho získal za 15-tisíc. S druhým obrazom Ku koreňom mu výrazne pomáhala vnučka, on vraj „len tak šantil okolo“. Šantenie vynieslo postihnutým deťom 30-tisíc.
Pol milióna za to, že šestnásť populárnych osobností maľovalo srdcom, nie je málo. Riaditeľka nadácie Pre deti Slovenska Lucia Štasselová bola po skončení aukcie dojatá a prisľúbila, že peniaze sa čím skôr dostanú k tým, ktorým sú určené. Deťom odkázaným na našu pomoc.